Stacje transformatorowe słupowe

słupowa stacja transformatorowa

Całkiem efektownym widokiem w naszym otoczeniu są często stacje transformatorowe słupowe. Ich podstawowym

zadaniem jest przekształcanie prądu o średnich napięciach w prąd o napięciu niskim, który może następnie być dostarczany do odbiorców końcowych. Typowe przejście dla tego typu stacji zachodzi pomiędzy napięciem 15kV lub 20kV a 400V. Sygnalizowane jest to oznaczeniem na urządzeniu w postaci SN/nn.

Słupowe stacje transformatorowe ustawiane są głównie, jak sama nazwa wskazuje, na słupach. Przeważnie wybiera się w tym celu słupy betonowe. Niezależnie od rodzaju słupa, konieczne jest jego wyposażenie w specjalny podest, który stacje będzie utrzymywał w odpowiedniej pozycji.

Zdecydowana większość stacji słupowych jest prefabrykowana czyli produkowana w dużych ilością zgodnie z jednym standardem, montowana w całość i następnie dopiero wysyłana do użycia w typowych warunkach. Dlatego łatwo zauważyć, że większość stacji o podobnym wieku wygląda identycznie.

Nowoczesne słupowe stacje transformatorowe wyposażone są w specjalne ograniczniki przepięć, które chronią je same a także podłączonych do nich odbiorców przed występowaniem przepięć, które niszczą sprzęt elektryczny. Dawniej zamiast tego systemu montowane były specjalne bezpieczniki i odłączniki, które miały podobne zadanie lecz były znacznie mniej wygodne w obsłudze i wymagały okresowej konserwacji i wymiany po różnego rodzaju zdarzeniach. Przechodząc koło transformatora słupowego można czasami usłyszeć charakterystyczne brzęczenie.

Leave a Response