Stacje transformatorowe wewnętrzne

Wewnętrzne stacje transformatorowe budowane są po to by dostarczać do urządzeń – odbiorników prąd o niskim napięciu dochodzący do nich w postaci energii o średnim napięciu, zwykle 15kV lub 20kV. Jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są one zawsze wewnątrz budynków co z kolei wcale nie musi oznaczać, że jest to tylko jeden budynek czy pojedyncze pomieszczenie.

Są to konstrukcje bardzo duże zwłaszcza ze względu na zastosowanie dużych transformatorów i często konieczne jest rozdzielenie takich elementów jak sam transformator, rozdzielnice NN oraz SN i wszystkie inne urządzenia, które znajdują się na wyposażeniu stacji transformatorowej pomiędzy różne pomieszczenia. Jedną z największych wewnętrznych stacji transformatorowych jest właśnie możliwość dokonania takiego podziału.

Stacje transformatorowe wewnętrzne możemy znaleźć w bardzo różnych miejscach – od budynków przemysłowych, przez usługowo-handlowe nawet po domy mieszkalne. Ich rozmiary mogą być bardzo różne i zależą od napięcia prądu do nich dostarczanego i zapotrzebowania danego budynku na energię elektryczną.

Najważniejszymi zaletami wymienianymi przez osoby korzystające z wewnętrznych stacji transformatorowych jest ich niezawodność oraz zdecydowanie mniejszy koszt instalacji w porównaniu z dużymi stacjami transformatorowymi umieszczonymi na zewnątrz budynków. Na element niezawodności składa się głównie zapewnienie urządzeniom idealnych warunków do działania i możliwość ich konserwacji w prosty i szybki sposób. Znacznie łatwiejszy jest też nadzór.

Leave a Response