Transformator dzwonkowy

Transformator dzwonkowy, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystywany jest do zasilania dzwonków do drzwi. Bardzo często znajduje też zastosowanie we wszelkiego rodzaju domofonach czy systemach alarmowych, które montuje się w dużej odległości od ich źródła prądu. Najogólniej rzecz biorąc, do transformatora dzwonkowego podłącza się urządzenia oddalone od niego, których przewody doprowadzające prąd mogłyby stanowić zagrożenie dla przypadkowych osób w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia lub nieprawidłowego użytkowania.

Funkcja ochronna transformatorów dzwonkowych realizowana jest poprzez zmniejszenie napięcia wyjściowego z tych urządzeń.

konstrukcja spotykana w Polsce w latach 60., 70. i 80. / fot. wikipedia.pl

Na wejściu do nich podawane jest praktycznie zawsze 230V czyli napięcie charakterystyczne dla zwykłej domowej sieci energetycznej. Na wyjściu jest ono bardzo mocno zredukowane, nawet do poziomu nie przekraczającego 3V.

Równie często spotyka się też 5V, 8V i 12V. Są to wszystko napięcia zupełnie niegroźne nawet dla małych dzieci czy zwierząt. Najwyższe napięcie, które mogą generować produkowane obecnie transformatory dzwonkowe to 24V.

Moc znamionowa przeciętnego transformatora dzwonkowego dostępnego na rynku polskim zwykle zawiera się w dolnych częściach przedziału od 4 do 16 VA. Z uzwojenia wtórnego nie powinno się pobierać prądu silniejszego niż 0,5-2,0 ampera.

Zazwyczaj w konstrukcji transformatorów dzwonkowych można spotkać się z uzwojeniem wtórnym posiadającym dodatkowy odczep, do którego można łatwo dopasować podłączenia urządzeń zasilanych z transformatora.

Leave a Response