Transformator rozdzielczy (dystrybucyjny)

Mianem transformatorów rozdzielczych określa się transformatory energetyczne, które służą do zmiany napięć wysokich na niskie. Najczęściej jest to przejście z 15, 20 lub 30 kilovoltów na około 04, kilovolta czyli na popularną siłę – 400 Voltów. Zazwyczaj montuje się w miejscach gdzie do sieci energetycznej podłączają się odbiorcy końcowi tacy jak przede wszystkim przemysł ale także odbiorcy komunalno-bytowi i indywidualni. Stosuje się je także w miejscach gdzie sieć wysokiego napięcia przechodzi w sieć o napięciach średnich. Ze względu na najczęściej spotykane zastosowanie, transformatory rozdzielcze określa się także mianem transformatorów dystrybucyjnych.

Najczęściej spotykane transformatory rozdzielcze to urządzenia trójfazowe pracujące w zakresie mocy pomiędzy 25 kilovoltoamperami a 2,5 megavoltoamperami.

schemat modelowego trasnformatora jednofazowego fot. transformatory.raport.xtech.pl

W przypadku transformatorów dystrybucyjnych o średniej mocy spotykamy zwykle rozwiązania trójfazowe oparte o proces technologiczny suchy lub olejowy.

Te o największej mocy zawsze wykonane są w technologii mokrej (olejowej), często z dodatkowymi konwerterami, w których olej ma możliwość ostygnąć. Urządzenia oparte o chłodzenie powietrzem konkurują z olejowymi tylko w przedziale mocy do 1MVA.

Transformatory rozdzielcze oparte na oleju nie są do końca bezpieczne. Istnieje bowiem w nich ryzyko zapalenia oleju a nawet wybuchu w wyniku wysokiej temperatury. Dodatkowo zwarcia wewnętrzne powodują uwalnianie się par olejów chłodzących, które są bardzo podatne na zapłon poprzez kontakt z łukiem elektrycznym.

Leave a Response