Transformator separacyjny

Transformator separacyjny jest stosunkowo nietypowym przedstawicielem rodziny transformatorów gdyż jego przekładnia równa jest 1. Oznacza to, że jego napięcie na wejściu jest dokładnie takie samo jak na wyjściu czyli de facto nie następuje w tym transformatorze żadna transformacja. Istotą jego istnienia nie jest jednak zmiana napięć lecz podnoszenie bezpieczeństwa pracy w warunkach, które grożą porażeniem.

Osiągane jest to bezpośrednio poprzez zastosowanie separacji galwanicznej pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i uzwojeniem wtórnym. Separacja ta uniemożliwia bezpośrednie przepływanie prądu z jednego uzwojenia do drugiego lecz równocześnie pozostawia możliwość przekazywania energi przez chociażby indukcję.

Podstawowym sposobem wykorzystanie transformatora separacyjnego jest przeciwporażeniowa. Jego stosowanie zalecane jest we wszystkich miejscach gdzie ryzyko takiego zjawiska jest wyjątkowo wysokie.

W szczególności zawsze wskazuje się na pomieszczenia mocno zawilgocone, wnętrza metalowych kontenerów a także wszelkiego rodzaju sytuacje, w których teoretycznie powinno się wykorzystywać obniżone napięcie lecz nie jest to z różnych przyczyn możliwe.

Ochrona uzyskiwana jest poprzez eliminację drogi powrotnej dla prądu porażeniowego, który mógłby popłynąć z powrotem do źródła zasilania przez ciało człowieka i ziemię. Żeby zabezpieczenie zadziałało, konieczne jest trzymanie się zasady podłączania tylko jednego odbiornika do jednego transformatora i nieuziemianie punktu zerowego uzwojenia wtórnego.

2 Responses to “Transformator separacyjny”

  1. Zbigniew Pompka pisze:

    dzieki za fajny artykul
    Zbigniew Pompka

  2. pi pisze:

    „Podstawowym sposobem wykorzystanie transformatora separacyjnego jest przeciwporażeniowa.”

Leave a Response