Transformator spawalniczy

Bardzo specyficznym rodzajem transformatora jest transformator spawalniczy, który jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest tylko i wyłącznie do jednego typu zadań – ma dostarczać odpowiedni prąd do spawarek elektrycznych. Przeciętne transformatory jako podstawowe zadanie mają zdefiniowane tworzenie odpowiednich warunków do pracy urządzeń, dla których głównym parametrem jest napięcie prądu a natężenie raczej wypadkową napięcia czy warunków sieci, w której przyjdzie im pracować.

Transformatory spawalnicze działają zupełnie inaczej. Obniżają one napięcia do poziomu ograniczającego możliwość powstawania łuków elektrycznych przy równoczesnym powiększaniu natężenia prądu czyli ładunku, który jest w stanie przepłynąć w jednostce czasu przez obwód elektryczny. Natężenia, z którymi pracują spawarki byłyby zabójcze dla praktycznie każdego rodzaju innego sprzętu.

Przeciętny transformator spawalniczy wytwarza prąd o napięciu z przedziału 20V-60V ale już o natężeniu powyżej 20A sięgającym czasami gigantycznej wartości 600A. Są to wielkości gigantyczne, których ułamek dal człowieka jest śmiertelny. Jak duże jest to natężenie łatwo sobie wyobrazić oglądając efekty pracy spawarek elektrycznych, które po prostu topią potężne stopy metali.

Warto zwrócić też uwagę na niskie wartości napięcia. Jak już wspomniano, pozwalają one na redukcję łuku elektrycznego, dzięki czemu da się bez problemu pracować ze spawarką i wytwarzać łuki elektryczne tylko wtedy kiedy jest to potrzebne i tylko pomiędzy ściśle określonymi, kontrolowanymi powierzchniami.

One Response to “Transformator spawalniczy”

  1. AdamZ pisze:

    „których ułamek dal człowieka jest śmiertelny.” – literówka 🙂

Leave a Response