Transformator Tesli

Transformator Tesli zawdzięcza nazwę swojemu konstruktorowi, żyjącemu na przełomie wieków XIX i XX serbskiemu wynalazcy i i konstruktorowi bardzo wielu wykorzystywanych do dzisiaj urządzeń, Nikoli Tesli. Eksperymentował on głównie w czasach kiedy w użyciu był głównie prąd stały, którego największym problemem było przesyłanie energii elektrycznej na duże dystanse.

Nikola Tesla był zawsze zwolennikiem wysokonapięciowego prądu zmiennego, który chociaż był niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi, dużo lepiej nadawał się do wykorzystania praktycznego. Słynne były jego polemiki z Grahamem Bellem, amerykańskim wynalazcy miedzy innymi telefonu, który w Tesli i jego pracy widział duże zagrożenie dla siebie.

Jednym ze szczytowych chociaż do tej pory nie wykorzystanym w naprawdę użyteczny sposób wynalazkiem serbskiego konstruktora był transformator bardzo wysokich napięć. Określa się go dzisiaj także mianem cewki Tesli, generatora Tesli lub transformatorem rezonansowym.

Jego niezwykłość polega na tym, że wytwarza prąd o napięciu dochodzącym do kilku milionów Voltów i równocześnie znikomym natężeniu. Była to próba stworzenia prądu zmiennego niegroźnego dla człowieka. Niestety najwyższe napięcia wciąż powodują oparzenia i problemy neurologiczne zwłaszcza przy długiej ekspozycji.

Cewka Tesli nie jest obecnie wykorzystywana praktycznie do niczego innego niż pokazy pięknych snopów energii elektrycznej, które wytwarza się w samym generatorze lub przy jego odpowiednim uziemieniu. Trwają obecnie prace nad zastosowaniem jego technologii do bezprzewodowego przekazywania energii.

Leave a Response